ГО “Студена” запропонувала підхід до протидії булінгу у школах

Громадська організація “Студена” впродовж 6 місяців 2019 року розробила підхід до протидії булінгу “Школа без цькувань”.

Проаналізувавши антибулінгові програми та підходи, які успішно застосовуються у світовій практиці (США, Канада, Британія, Фінляндія, Норвегія, Італія, Австрія), а також зіставивши їх із законодавством України, ми прийшли до висновку, що наявна в Україні практика відрізняється від загальносвітової.

По-перше, у визначенні булінгу, даному в українському законодавстві, наявні лише дві з чотирьох ключових характеристик, що визначають булінг: це систематичність та злий намір, у той час як у світі присутні ще 2: відсутність розкаяння та дисбаланс сил.

По-друге, в Україні немає на державному рівні пропонованого підходу чи програми до протидії булінгу. Задачаю нашого дослідження було якраз запропонувати основні положення такого підходу, оскільки саме на громадський сектор держава покладає таку задачу.

Проаналізувавши світові практики з використання доказових програм, ми виокремили три ключові принципи, які об’єднують їх всі:

  1. Застосування загальношкільного підходу.
  2. Проактивні дії у попередженні булінгу.
  3. Здійснення моніторингу і оцінки впроваджуваного підходу: у тому числі вимір базової лінії та здійснення виміру позитивних чи негативних тенденцій впродовж тривалого (понад рік) застосування програми превенції. 

        Саме ці спільні характеристики і стали трьома основними принципами пропонованого нами підходу. 

Кожен принцип складається з кількох компонентів. У подальшому ці компоненти, прийняті за основу, можна буде розвинути згідно напрацювань кожного окремого закладу освіти і обернути підхід на конкретну програму. По суті, наше напрацювання є кістяком, на який належить наростити «м’язи».

Ознайомитись із суттю підходу можна на сайті проекту “Школа без цькувань”.